Valik vastuvõtjaid Eesti Ringhäälingumuuseumi kogust.
1926. aasta 18. detsembril alustas osaühing Raadio-Ringhääling oma Tallinna stuudiost regulaarseid saateid ja raadiovastuvõtja muutus oluliseks. Kõrge hinna tõttu oli neid kodudes esialgu vähe: sama aasta lõpuks vaid 2000. Tegemist oli luksusesemega, millest paljud unistasid, kuid mille soetamiseks tuli pikemalt raha koguda. Seni sai raadio kaudu edastatavaid kõnesid ja heliplaadimuusikat kuulata ühiskuulamistel, mida raadioomanikud uhkelt korraldasid.
1932. aastal oli raadioomanikke juba 16 177. Üle Eesti töötas kümneid raadiovastuvõtjaid tootvaid töökodasid ja tehaseid. Esimesena alustas vastuvõtjate tööstuslikku tootmist Tartu Telefonivabrik (1924). 1932. aastal avasid Endel Are, Johannes Rammul ja Tiidrik Jakob Maasik Tallinnas oma väiketööstused. 1935. aastal asutati OÜ Raadio Elektrotehnika Tehas (RET), mis kujunes mõne aastaga Eesti suurimaks raadiovastuvõtjate tootjaks. Lisaks kodumaisele toodangule müüdi ka Philipseid, Telefunkeneid, Marconisid, Pioneere jm. Paljud neist olid osadena Eestisse imporditud ja meie tööstustes kokku pandud. Osta sai raadioid äridest ja müügiagentidelt. 1939. aastal oli Eestis juba 86 542 raadioomanikku.
Eksponeeritud raadiovastuvõtjad on Eesti Ringhäälingumuuseumi poolt kogutud aastatel 1999–2020. Need on olnud meie unistuste raadiod, mille soetamiseks nähti vaeva ja mida hoiti nagu pereliikmeid.
Neist ühe (Marconi 656) loo on aparaadi muuseumile kinkinu kirja pannud nii:
„Kahekümnendate lõpus paljakäsi Tartu linna oma elu ja õnne otsima tulnud maapoisist oli kümne aasta pärast saanud ettevõtja, August Rahuvarm (s. 1907), kellel oli oma pere ja väike metallitöökoda. Sedamööda, kuidas jõukus kasvas, kolis pere parematesse korteritesse ja soetati vajalikke esemeid. Ostmisel oli hinnast olulisem kvaliteet, et asjad oleksid meeldivad ja vastupidavad.
Tartu raadiopoes (enam ei mäleta, millises) olnud müügiagent, kes tõi raadio proovikuulamiseks koju ja seadis töövalmis. Paari nädala pärast, kui klient oli raadioga rahul, läks kaubaks. Kui aga tahtis veel valida, vahetati raadio mõne teise vastu, jälle paariks nädalaks. Marconi hea kõla olnud teistest nii palju üle, et seda enam tagasi ei saadetud, vaatamata küllaltki krõbedale hinnale, 360 krooni, mis olnud tollal töömehe mitme kuu palk.
Sõja ajal korjasid okupatsioonivõimud inimestelt raadiod ära. Omajagu võis seda lihtsustada asjaolu, et raadiod olid raadiomaksu kogumiseks registreeritud. August kahtles, kas väärt aparaadi ikka tagasi saab ja iga korjamise ajal võttis igaks juhuks lambid välja. Kes see ilma lampideta raadiot ikka tahab. Kui raadio taas kodus, pandi lambid sisse tagasi ja mängis jälle.
Marconi vananenud lampide vahetamine polnud nõuka ajal probleem, sest N. Liidus olid võetud kasutusele Inglise-Ameerika lambitüübid ja üks-ühele vastavaid analooge, kõiki peale „rohelise silma“ oli poest saada. Õhtuvidevikus raadio kuulamine jäi Augustile harjumuseks elu lõpuni. „Päevakaja“, tohtrisaated, „Muusikaline tund“. Vahel saadi kätte Ameerika Hääl.
Kui August 1982. aastal suri, jäi raadio nooremale pojale Urmasele (s. 1947). Viimastest selle aparaadi kuulamistest on eredamalt meeles Eesti taasiseseisvumise aegsed uudised 1990-ndate alguses. Sealt edasi tuli ultralühilaine aeg ja vana hea Marconi rändas kümmekond aastat ühest panipaigast teise.
Selliseid raadioid ära ei visata. Parim, mida vanale veteranile oskaks pakkuda, on koht muuseumis eakaaslaste hulgas. Saavad sõbrad veel kokku…“
Koolivaheaeg möödus meie juures tõeliselt põnevalt - “Lego tunnnis pilvede all” sündis uus rekord! 🥳- valmis 🗼 pikkusega 126 cm. Rekordi ehitas enda nimele tiim Hallist. Palju õnne! Varasemalt kuulus rekord Paide Hammerbecki Gümnaasiumi 7. klassile, kes ehitas torni kõrgusega 111 cm. Kokku kasutasime koolivaheaja Lego töötoas 10,483 kg Lego klotse. Rekordkõrgusega torn sai valmis vaid 190 g klotsidest.
Suured tänud kõikidele osalejatele!😍 #lego #koolivaheaeg #legotund #teletorn
Meil on suur rõõm teatada, et Teletorni kohvik-resto on taas avatud! Tule ja naudi imelisi roogasid linna parima vaatega kohvik-restos. Oleme avatud iga päev kell 10.00 - 18.00, köök suletakse kell 17.30.
Koolivaheaeg on juba täies hoos.✌️Tule tutvu Teletorni ja Botaanikaaia uue nutimänguga „Telebot” ning osale töötoas „Legotund pilvede all”!
Nutimäng „Telebot” viib Sind avastamisretkele Tallinna Teletorni õuealale ja Botaanikaaeda. Osalemine Teletorni ja Botaanikaaia ühispiletiga.
„Legotunnis pilvede all” saavad legosõbrad ülesande ehitada oma loomingut, samal ajal omandades huvitavaid teadmisi Teletorni kohta. Töötoad toimuvad esmaspäevast reedeni kell 12.00 ja 15.00. Osalemine Teletorni piletiga.
🔵Huso-õpilased Banksy näitusel ja Teletornis Üllatus, hirm, tülgastus, rõõm, julgus, imetlus, segadus, kurbus … selliseid emaotsioone tekitas huso-suuna õpilastes 17. oktoobril maailmakuulsa tänavakunsti superstaari Banksy hittnäituse “The Mystery of Banksy – A Genius Mind” külastamine. Banksy on Bristolis sündinud ja saladusloori varjus tegutsev graffiti- ja maalikunstnik. Õpilaste arvates pani Banksy näitus mõtlema maailmas olevate probleemide peale, sest just sõda ja sotsiaalsed probleemid olid üheks teoste põhiteemadest. Leiti, et Banksy tööd on niivõrd sügavamõttelised, geniaalsed ning hämmastavad. Banksy tööd vallutavad maailmas nii tänavaid kui oksjonimaju. Nimelt peetakse teda praeguse aja üheks hinnalisemaks kaasaegseks kunstnikuks. Päeva teine pool möödus Tallinna Teletornis, kus jaguneti gruppideks, et osaleda kahes haridusprogrammis. Tänu oma unikaalsetele funktsioonidele annab Teletorni programm „Televisoon – aken maailma” ülevaate massimeedia tekkest ja teletegemise tehnoloogiatest. Ajalooprogrammi “1991 august. Vabaduse kaitsel” läbides aga said õpilased teadmisi Teletorni ajaloost ja selle seosest Eesti taasiseseisvumisega. Mõlemad programmid lõppesid uudise koostamise ja esitlusega.
🌟 Täna on rahvusvaheline “Tunne oma klienti” päev ja meie jagame ühe toreda kliendi tagasisidet! 🌟
“Nimelt pole me ammu kohanud nii sõbralikku ja abivalmis suhtumist - seda alates piletikassast, jätkates turvatöötajaga ning lõpetades 21. korruse personaliga. See tekitas tunde, et külastaja on päriselt oodatud ja oli näha, et personal tegi tööd südamest. Aitäh!”
Teie kõigi tagasiside on meile äärmiselt oluline ja motiveerib meid igapäevaselt paremini teenindama! 💖 Täname, et olete meiega ja loodame Teid taas näha!